Русскоязычный заголовок: Рамочные условия ведения бизнеса в Украине
Рамкові умови ведення бізнесу в Україні
В Україні зроблено ряд ефективних кроків направлених на поліпшення умов ведення бізнесу, які відповідають європейським принципам регулювання підприємницької діяльності, і завдяки яким відбулося:
• зниження регуляторного тиску;
На законодавчому рівні закріплено:
- обов'язкове планування діяльності з підготовки проектів регуляторних актів;
- публічне обговорення проектів регуляторних актів;
- проведення аналізу результативності проектів регуляторних актів;
- недопущення прийняття неефективних регуляторних актів;
- перегляд діючих регуляторних актів.
• спрощення реєстрації суб'єктів господарської діяльності;
В Україні створено Єдиний державний реєстр юридичних і фізичних осіб-підприємців, відомості якого є відкритими і загальнодоступними.
Запроваджено єдиний спрощений порядок державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Впроваджено державну реєстрацію суб’єктів господарювання за принципом "єдиного вікна", яка полягає у можливості постановки на облік шляхом електронної передачі даних відповідним державним органам.
Україна першою з країн-членів СНД приєдналася до Європейського бізнес-реєстру, що створило передумови для ведення прозорих ділових операцій, сприяло налагодженню контактів між різними підприємствами та зростанню інвестицій.
• спрощення процедури отримання документів дозвільного характеру;
На законодавчому рівні визначено правові та організаційні засади функціонування дозвільної системи у сфері господарської діяльності, встановлено порядок діяльності дозвільних органів, уповноважених видавати документи дозвільного характеру, та державних адміністраторів.
Встановлено відповідальність у сфері видачі документів дозвільного характеру.
Запроваджено можливість провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства.
Видача документів дозвільного характеру центральними органами виконавчої влади здійснюється згідно з порядками, встановленими Кабінетом Міністрів України.
На місцевому рівні створено та організовано роботу 681 дозвільних центрів.
Затверджено перелік документів дозвільного характеру, які видаються на місцевому рівні.
Запроваджено принцип "мовчазної згоди" для здійснення господарської діяльності.
• врегулювання взаємовідносин контролюючих органів та суб’єктів господарювання;
На законодавчому рівні визначено правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю);
- встановлено граничні строки тривалості перевірок;
- зменшено кількість контролюючих органів;
- запроваджено оцінку ступеня ризику, пов’язаного з діяльністю суб’єктів господарювання, та визначення залежно від ступеня ризику частоту необхідних перевірок.
Сприяння бізнесу шляхом зменшення втручання держави в економіку є одним з ключових напрямів Програми економічних реформ на 2010-2014 роки “Заможне суспільство, конкурентоспроможна економіка, ефективна держава", що передбачається досягти шляхом подальшого реформування дозвільної системі, сфери ліцензування, входження і виходу з бізнесу.
У 2010 році завдяки проведеним реформам у зазначеному напрямі Урядом було досягнуто позитивних результатів щодо поліпшення бізнес-клімату.
Так, у дозвільній системі:
- запроваджено можливість провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності на підставі декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства;
- із загальної кількості існуючих дозволів, більше половини може здійснюватися за декларативним принципом;
- спрощено дозвільні процедури у будівельній галузі.
Відмінено ліцензування 30 відсотків видів господарської діяльності, провадження яких не пов’язано із загрозою безпеці держави, життю та здоров’ю людей, погіршенням стану навколишнього природного середовища, а також стосовно яких існують інші засоби державного регулювання, та більше ніж на 90 відсотків скорочено кількість видів робіт, що ліцензуються.
Спрощено входження та вихід з бізнесу завдяки прийнятому закону, що дозволяє суб'єкту підприємництва зареєструватися через Інтернет.
У сфері державного нагляду (контролю) майже втричі зменшено кількість контролюючих органів.
У 2011 році зусилля Уряду будуть спрямовані на:
- спрощення та здешевлення процедур державної реєстрації та припинення бізнесу;
- встановлення адміністративної відповідальності за порушення у сфері державної реєстрації;
- забезпечення однакових стартових умов для започаткування ведення бізнесу в Україні суб’єктами господарювання;
- реформування системи державного нагляду та контролю в частині жорсткої регламентації контролюючих процедур, зміни підходів до державного нагляду.
|